Vítejte na stránkách obce Popice, dnes je , svátek má

Památky

Kostel sv. Ondřeje

kostelPůvodně románská stavba. Roku 1696 - 1699 dochází k rozsáhlé přestavbě, kostel byl prodloužen a byla vystavěna nová věž pokrytá šindelem. Při požáru v r. 1716 vyhořela střední část obce  a také věž kostela. Obrazy křížové cesty, které byly do kostela umístěny v roce 1776, zaujmou nejen svým malířským výrazem, ale i svojí rozměrností. Věž kostela v r. 1781 dostala cibulový tvar, stavitelem byl Andreas Voith z Popic.

Interiér kostela je barokní a tvoří ho hlavní oltář s vyobrazením mučednické smrti sv. Ondřeje. Vedlejší oltáře jsou zasvěceny Panně Marii Pomocné a sv. Antonínu Paduánskému. Na epištolní straně je kamenná křtitelnice, naproti ní krásná kazatelna se sochou sv. Pavla. Dvě okna presbytáře (prostor okolo oltáře) a okno v průčelí kostela jsou zdobeny malbou na skle.

Při požáru v r. 1806, kdy bylo v okolí kostela zničeno 39 domů, vyhořela také kostelní věž. Po napoleonském tažení v r. 1805 byla obec tak zubožena, že nebylo dost prostředků než na jednoduché zakrytí věže dřevem. Teprve v r. 1817 byla věž pokryta taškami. Roku 1860 byly Popice povýšeny na farnost a r. 1863 byla postavena nová věž, která stojí dodnes a platila za nejhezčí na Jižní Moravě.

kostelPřed kostelem stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r.1775, která byla podle nálezů restaurátora v r. 1998 svědkem několika požárů věže kostela a velký pískovcový kříž.

S kostelem je neodmyslitelně spjato působení faráře p. Františka Pokorného, konzistorního rady, který v Popicích působil od r. 1918 až do své smrti v r. 1969, kromě doby, kdy byl zavřený v koncentračním táboře.

Kostel bývá přístupný obvykle při pravidelných bohoslužbách, které jsou vždy ve čtvrtek a první pátek v měsíci (léto - 17.00 hod., zima - 16.00 hod.) a v neděli (9.30 hod.).

Kaple sv.Rozálie, sv.Rocha a sv.Šebestiána

kapleKaple byla stavěna v letech 1716 - 1717. Původně měla i věž, která byla v r. 1806 zbourána. Zasvěcení kaple dokládá úmysl, proč byla postavena. Byla poděkováním za přežití strastí, moru a válek v 17.století - Třicetiletá válka, řádění Turků v r. 1663, kdy značná část obyvatel obce byla odvlečena do otroctví, následné epidemie (r.1645 a 1709). Pro vděčné obyvatele obce bylo rozhodnutí císaře Josefa II. o zbourání kaple nepochopitelné, proto ji vykoupili do obecního vlastnictví. Roku 1802 byl do kaple umístěn zvon, který je zde dodnes.

Kaple bývá zpřístupněna při příležitostných bohoslužbách a občasných koncertech duchovní hudby.